SADZENIE DRZEW MIODODAJNYCH

Sadzenie roślin miododajnych to działanie dostępne każdemu, a niezwykle ważne dla stworzenia środowiska przyjaznego owadom zapylającym, których populacja gwałtownie maleje. Pszczelarze ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich zachęcają do sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na balkonach, ale nie poprzestają na tym. Począwszy od 2017 roku na pamiątkę każdego Krakowskiego Miodobrania sadzą na miejskich terenach zielonych drzewo miododajne.

Uwaga konkurs!

Sadzimy drzewo miododajne i losujemy książki!

Chcesz wygrać książkę o drzewach? Przyjdź na Krakowskie Planty w sobotę 26 sierpnia 2023 r. i zrób selfiaka na tle nowo posadzonej lipy drobnolistnej. Wrzuć w komentarzu do posta na Facebooku swoje cudne zdjęcie i trzymaj kciuki za losowanie, które odbędzie się we wtorek 29 sierpnia.

Lokalizację naszego tegorocznego drzewa znajdziesz na dole tej strony (zaznaczone jest na czerwono).

Chcesz poczytać więcej o tym dlaczego tak ważna jest obecność drzew w mieście? Takie ciekawostki również znajdziesz poniżej na naszej stronie.

Czy miasto potrzebuje drzew?

Przecież gubią liście, które zaśmiecają ulice, porywiste wiatry łamią gałęzie, które mogą zagrażać bezpieczeństwu, zasłaniają reklamy i okna, rzucają cień…

To przewrotne pytanie i tylko jedna odpowiedź. TAK!

Produkcja tlenu

Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

Zmniejszenie zanieczyszczenia

Drzewa potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%! Zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.

Regulacja temperatury

Mają właściwości regulacyjne – obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 st. C.
Drzewa zarówno ochładzają powietrze latem, jak i zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu się budynków zimą.

Zwiększenie trwałości dróg

Cień drzew wydłuża również trwałość chodników i dróg. Trwałość asfaltu dzięki cieniowi przedłuża się z 7-10 lat do 20-25. Wiąże się to ze zmniejszonym nagrzewaniem powierzchni w ciągu dnia i wychładzaniem jej w nocy (zjawisko erozji wietrznej).

Absorpcja opadów

Chronią przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie.

Zdolności terapeutyczne

Drzewa wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka – obniżają agresję, stres, napięcie i ciśnienie krwi.
U dzieci i młodzieży drzewa zaś wpływają na twórczy sposób myślenia i zdolność koncentracji.

A poza tym... Miło spacerować wśród drzew, prawda?

Mapa drzew miododajnych

Kliknij na ikonę drzewa na poniższej mapie, żeby zobaczyć więcej informacjo o drzewie nasadzonym przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich z okazji tegorocznej jubileuszowej oraz poprzednich edycji Krakowskiego Miodobrania.