SADZENIE DRZEW MIODODAJNYCH

Sadzenie roślin miododajnych to działanie dostępne każdemu, a niezwykle ważne dla stworzenia środowiska przyjaznego owadom zapylającym, których populacja gwałtownie maleje. Pszczelarze ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich zachęcają do sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na balkonach, ale nie poprzestają na tym. Począwszy od 2017 roku na pamiątkę każdego Krakowskiego Miodobrania sadzą na miejskich terenach zielonych drzewo miododajne.

Czy miasto potrzebuje drzew?

Przecież gubią liście, które zaśmiecają ulice, porywiste wiatry łamią gałęzie, które mogą zagrażać bezpieczeństwu, zasłaniają reklamy i okna, rzucają cień…

To przewrotne pytanie i tylko jedna odpowiedź. TAK!

Produkcja tlenu

Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

Zmniejszenie zanieczyszczenia

Drzewa potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%! Zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.

Regulacja temperatury

Mają właściwości regulacyjne – obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 st. C.
Drzewa zarówno ochładzają powietrze latem, jak i zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu się budynków zimą.

Zwiększenie trwałości dróg

Cień drzew wydłuża również trwałość chodników i dróg. Trwałość asfaltu dzięki cieniowi przedłuża się z 7-10 lat do 20-25. Wiąże się to ze zmniejszonym nagrzewaniem powierzchni w ciągu dnia i wychładzaniem jej w nocy (zjawisko erozji wietrznej).

Absorpcja opadów

Chronią przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie.

Zdolności terapeutyczne

Drzewa wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka – obniżają agresję, stres, napięcie i ciśnienie krwi.
U dzieci i młodzieży drzewa zaś wpływają na twórczy sposób myślenia i zdolność koncentracji.

A poza tym... Miło spacerować wśród drzew, prawda?

Mapa drzew miododajnych

Kliknij na ikonę drzewa na poniższej mapie, żeby zobaczyć więcej informacjo o drzewie nasadzonym przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich z okazji tegorocznej jubileuszowej oraz poprzednich edycji Krakowskiego Miodobrania.