Krakowskie Miodobranie

pszczoła miodna

Czy pszczoły mają krew?

Każdy wie, że w naszym organizmie za transport substancji odżywczych i tlenu do tkanek odpowiada krew. Jest czerwona bo zawiera hemoglobinę. Owady natomiast nie mają krwi hemowej, lecz przeźroczystą, chociaż lekko opalizującą, hemolimfę. Zawiera ona różnorodne hemocyty (…) barwniki o wielu funkcjach biologicznych (…) i białka odpornościowe.

Krew owadów pełni wiele funkcji m.in. magazynuje wodę, rozprowadza składniki pokarmowe i transportuje produkty przemiany materii, hormony, enzymy, i ma znaczenie immunologiczne związane z neutralizacją substancji toksycznych. Poza tym bierze udział w gojeniu się ran. Ma znaczenie w termoregulacji organizmu. Jednak najważniejszą różnicą między krwią ssaków i hemolimfą stawonogów jest brak możliwości transportu tlenu u tych drugich. Dlatego organizm pszczół wykształcił tchawki, zagłębiające się głęboko w ciało i dostarczające tlen bezpośrednio do komórek organizmu.

Te i inne ciekawe informacje na temat pszczół możecie przeczytać w książce „365 faktów o pszczołach” . Książka ta będzie jedną z nagród podczas losowania z okazji KRWIOBRANIA 9 września 2023 podczas 30. Krakowskiego Miodobrania